Социалната мрежа вече не просто е част от живота ни, но (за добро или лошо) ни кара да подреждаме и съобразяваме ежедневието си според нейните закони. А промотирането на бизнеса чрез различните видове платформи вече става задължително. И докато популяризирането посредством Facebook вече се превръща едва ли не в отделен дял от маркетинговата наука, то възможностите съвсем не се изчерпват с него. Instagram набира сериозна скорост и има потенциала както за платени реклами, така и за безплатни промоции.
Използването на социалната мрежа, предназначена основно за визуализация и публикуване на изображения, може да бъде силен инструмент в привличането на нови и трайни клиенти във вашия спортен център, клуб за здраве и отдих, йога студио и особено салон за красота. Но това е сфера, която все още не е наситена и разработена така, както това важи за Facebook (това няма да е последното сравнение между двете). В САЩ например, където тези платформи са впрегнати доста по-ударно за маркетингови цели отколкото у нас, не повече от 1/3 от бизнесите използват Instagram, но тенденцията за растеж е впечатляваща.
Платени опции
С риск да предозираме паралелите с Facebook, няма как да не кажем, че визуалната социална мрежа в общи линии ползва сходни механизми за платена популяризация. Някои правила са буквално същите – да речем 20-те процента ограничение на текста върху изображението или размерът на логото на съответния бранд. Ако сте промотирали бизнеса си през най-известната платформа, то боравенето с Instagram няма да ви затрудни особено.
Създаването на платени кампании прилича доста на това във Facebook. Определяте си начална и крайна дата на промоцията, бюджет, който сте готови да отделите, както и създавате таргет настройки – към какъв тип потребители може да бъде насочена кампанията. Звучи познато, нали? Естествено, привличането на трайни клиенти не е еднократно събитие и не е „заключено” във времеви период. За да е успешен бизнесът, този вид промоция трябва да бъде ако не постоянна, то често повтаряща се.
Основните видове платена реклама в Instagram са три, като всички разчитат основно на изображението – единични снимки, албуми или видео. При първия вариант може да се вгради CTA бутон (call-to-action), който да отвежда заинтересованите към уебсайта. Това не е приложимо за видео рекламите, които обаче ангажират много повече внимание и носят по-сериозна възвръщаемост. Трябва да се има предвид ограничението от 30 МВ за един видео клип, така че няма как да бъдете разточителни. Поставянето на описателен текст до 300 знака е опция за всеки от трите вида, но се препоръчва да не се поставя конкретния URL, тъй като не е възможно да се кликне не него.
Привлечете аудиторията натурално
Платените инструменти несъмнено вършат работа, особено когато са свързани с популяризирането на нов продукт или събитие, свързано с бранд или бизнес. Поддържането на непрекъснати промоции все пак може да надвиши бюджетните възможности или очаквания, затова е добре кампаниите да се редуват с обикновени постове и снимки.
Регулярните изображения също събират последователи и спомагат за естественото им натрупване. Най-важното за този тип популяризиране е постоянното публикуване на свежи фотоси – не по-малко от 2-3 пъти на ден. Звучи ви като твърде изискващ ангажимент във времето? При добра организация и планиране е напълно постижимо без сериозни усилия. Качването и описанието на снимките може да се направи в рамките на един час от деня, а самият момент на постване да бъде различен за всяка от тях. Има го в настройките – снимайте, да кажем, сутрешната тренировка в спортния център или как вашия терапевт извърша дадена услуга и заредете 5-6, ако искате и 10 изображения, които се появяват пред публика на всеки час-два. Ако някой вече е запален от платена реклама, то силната активност ще задържи интереса и може да провокира по-сериозно ангажиране от негова страна.
Снимките сами по себе си все пак не са достатъчни, ако се разчита само на красотата на кадъра. Фотографията в Instagram трябва да съдържа преди всичко полезна информация. „Предстои ви тренировка за сваляне на килограми в спортния център? – Яжте това, избягвайте онова”. Текстът придружава съвсем простичка снимка, на която човек посяга към купа с плодове и избутва настрани чинията с торта. Или пък: „С каква поза е добре да стартираме йога сеанса?” Щрак – снимка на позата. „Постигнете кадифена кожа“ и снимка с вашия терапевт и лазера, който се използва за процедурата.
Доста удачна и безплатна стратегия може да бъде постване на снимки с участието на клиенти, ако те дадат своето съгласие, разбира се (а съгласието им може да бъде „заплатено” с отстъпка в цената или с някакъв друг комплимент). Доволният потребител винаги говори добре за бизнеса. Забравихме да го споменем по-рано, но да изясним и този въпрос – използвайте реални снимки от вашето студио, от вашия спортен център, от вашия салон. „Заимстването” на изображения от друг обект, с които да примамите аудиторията, може да се обърне срещу вас – още при първото посещение повечето хора ще се усетят, че им се „пробутва” различна стока от показаната. Нали знаете, ако клиентът е доволен, ще сподели с един-двама свои познати, а ако е разочарован – ще узнаят поне десетима в Instagram, където вие полагате усилия да натрупате точки.
Поднасяйте полезна информация
И питайте – не се притеснявайте да питате, особено вече „зарибените” си потребители. Не се страхувайте от негативен feedback при задаване на такива въпроси или създаване на анкета, тъй като критиката със сигурност ще има градивен момент, дори да не липсва заяждане.
И като става дума за изображения, това не означава, че трябва да са само снимки от смартфона. Създаването и публикуването на инфографики може да ви помогне много за ангажиране вниманието както на трайната аудитория, така и на тези, които „само гледат”. Отново се връщаме на примера с двете чинии с храна – всичко това може да бъде представено с думи, числа и прословутите „стълбчета” от графиката (като не се забравят ограниченията за текста).
И естествено – съобразете каква аудитория би се заинтересувала от вашата услуга. Няма защо да таргетирате силов спортен клуб към жени на средна възраст, които обаче може да се заинтересуват от пилатес или друг вид по-лека гимнастика. Йогата пък може да не представлява интерес за хора, които ходят на фитнес или бокс. Процедури по епилация – предимно жени. Възраст, пол, интереси – подбирайте внимателно филтрите. И настройвате умно #хаштаговете, за да изскачат публикациите ви във feed-а и на непосветените.